Postizanje nulte emisije ugljenika za neke industrije znači postepeno smanjivanje emisije tokom naredne dve decenije. Ali kada je u pitanju građevinarstvo, svaki građevinski ili infrastrukturni projekat najverovatnije će i dalje biti operativan 2050. godine. Zbog toga je neophodno da se ceo sektor fokusira na nultu emisiju ugljenika, sada i ovde.
Podsticaj ka održivoj izgradnji
U narednih nekoliko godina se očekuje da troškovi australijske državne i federalne vlade za infrastrukturu dostignu 166 milijardi dolara. Dok je ovo sjajna vest za arhitekturu i građevinarstvo, takođe će ovoj delatnosti doneti značajne izazove.
Trenutni lanac nabavke i procesi prožeti su neefikasnošću i gubicima. Štaviše, celokupan sektor je odgovoran za 40% ukupne nacionalne emisije koja doprinosi efektu staklene bašte.
Prošle godine je učinjen ogroman korak ka održivoj izgradnji. Nezavisni nacionalni savetnik Infrastructure Australia objavio je komplet državnih, ekonomskih, socijalnih i ekoloških kriterijuma – koji naziva četvorostrukim standardom – koji predstavljaju buduće investicione preporuke. Kao posledica toga, sve će oči biti uprte na projekte, planove i procese koji se nalaze u svakoj dostavljenoj ponudi.
Zapravo, u saradnji sa australijskim organizacijama Australian Constructors Association, Consult Australia i Infrastructure Sustainability Council sastavili smo izveštaj „Budućnost sa nultom emisijom ugljenika: postignuta kroz naš infrastrukturni proces rada“, kako bismo podržali ubrzavanje budućnosti sa nultom emisijom ugljenika kroz građevinski lanac vrednosti.
Istraživanje je otkrilo da je rešenje za održivu izgradnju usvajanje pristupa koji se zasniva na sistemima i koji prati ceo životni ciklus sredstava, uključujući nabavku, materijale, metodologije i sposobnosti ljudi.
Izveštaj iznosi tri principa uspeha: posvećenost, saradnju i stalno poboljšanje. Ukazuje i na studije koje pokazuju da emisija iz materijala i objekata (ugrađena emisija) skoro može da se prepolovi korišćenjem trenutno dostupnih tehnologija i metoda koje ispunjavaju građevinske i infrastrukturne potrebe, dok čine da procesi budu sigurniji, predvidljiviji i održiviji.
Tehnologija iza održive izgradnje
Potrebna tehnologija je već dostupna i koristi se širom sveta. Na primer, komplet tehnologija koje se zasnivaju na cloud tehnologiji vode tržište u generativni dizajn.
Softver Autodesk Build obuhvata opciju poznatiju kao Embodied Carbon in Construction Calculator (EC3) koja može da pomogne građevinarima da pronađu načine da efikasnije koriste resurse i emisiju smanje za 30%. Ishod nije samo smanjenje emisije, već i smanjenje troškova.
Ove koristi se postižu omogućavanjem efikasne komunikacije i saradnje kroz građevinski vrednosni lanac projektovanja, planiranja, izgradnje i rada, što je pouzdan način da se osigura da neefikasnost i emisija postanu deo prošlosti.
Koristi od održive izgradnje
Primena odgovarajuće tehnologije smanjuje rizike, maksimalno povećava efikasnost i profit povezivanjem tokova rada, timova i podataka u svakoj fazi izgradnje. Takođe, pomaže da se smanje gubici čiji su uzrok nekorišćeni materijali, prazni skladišni prostori i nepotrebni troškovi.
Softver Autodesk Construction Cloud pomaže u automatizaciji složenih procesa i transformiše podatke u delotvorne uvide koji podstiču inovatore da donesu bolje odluke i postignu izvanredne ishode. Dodatno, tehnologija za projektni menadžment kao što je ova vodi do bezbednijeg radnog okruženja i bolje predvidljivosti projekta. Ova poboljšanja, na kraju, imaju pozitivan uticaj i na održivost i na isplativost.
Zaključak
Postoji hitna potreba da se pređe na održivu izgradnju. I mada to deluje kao velika promena, postoji mnogo prilika da se emisija smanji tokom svakog koraka građevinskog procesa. Ova promena će doneti i mnoge prednosti zato što, pred očiglednih dugoročnih ekoloških benefita, ulaganje u procese održive izgradnje dolazi sa značajnim finansijskim koristima.
Izvor: teamCAD