Saradnja u Cloud-u gradi konsenzus i predvodi napredak urbane obnove

U ovom članku:
Saradnja u Cloud-u gradi konsenzus i predvodi napredak urbane obnove

Kako saradnja zasnovana na cloud tehnologiji pomaže kompaniji Skanska i partnerima da pronađu zajednički jezik u jednom od najvećih urbanih projekata obnove u Evropi.

    • Novi „grad u okviru grada“ dobija svoj oblik kako je planirano u ogromnom projektu Hovinbyen u Oslu, u Norveškoj, i napreduje ka konačnom odobrenju.
    • Veliki deo ovog projekta je razvoj Skanska Økern Parka, što obuhvata više stanodavaca, izvođača radova i klijenata, gde je svako usmeren na svoje poslovne ciljeve.
    • Alat za projektovanje i saradnju zasnovan na cloud tehnologiji olakšao je balansiranje različitih interesa i pregovora o zajedničkom putu ka profitabilnosti.

Urbani projekti uvek uključuju različite zainteresovane strane, od političara i investitora do inženjera i izvođača – svi oni donose svoje ciljeve i perspektive. Iz tog razloga, ključno je uspostaviti poverenje i saradnju od samog početka.

Tehnološke platforme koje pojednostavljuju saradnju olakšavaju pregovore, dajući svima jasnu viziju ciljeva, činjenica i zadržavaju pažnju na isporuci. Korišćenjem cloud tehnologije za saradnju za stvaranje jednog izvora istinitih podataka donosi novu efikasnost, kako u vremenskim rokovima rad, tako i u iteracijama projekta.

Saradnja u cloud-u čak može da olakša promene u poslovnoj strategiji. Kada nova informacija sugeriše da bi početni planovi mogli da se preispitaju, svi na koje to utiče mogu da vide implikacije i brže krenu ka novim rešenjima.

Od fabričke buke do zelenih prostora

Projekat u Oslu je jedna od najvećih inicijativa urbane obnove; razvijanje 11 kvadratnih kilometara je i dalje u projektnoj fazi, ali se ubrzano kreće ka početku. Kada izgradnja bude u toku, kombinovani stambeno-komercijalnog projekat će doneti 50.000-100.000 poslova, kao i novoizgrađenih 40.00 domova.

Nadgledanjem projekta i isporuke za projekat Økern S Development je inženjerska firma Skanska. Radeći sa partnerima investitorima KLP Eiendom i Bane Nor Eiendom, zajedno sa arhitektama i inženjerima iz kompanija Løvseth+partner, NSW Arkitektur i Dark Design Group, Skanska napreduje sa projektovanjem nekoliko zgrada blizu centralne oblasti za kupovinu i stanovanje. (U okviru projekta Økern S, Skanska gradi stambenu oblast Økern Park, sa kompanijom KLP koja vodi komercijalne zgrade, a BNE radi na stambenim i komercijalnim projektima.)

U prošlosti su u ovoj oblasti dominirale fabrike, skladišta i zvuk teške mašinerije. Økern S Development će zameniti sve to sa dinamičnim trgovima, uličnim baštama i otvorenim promenadama. Potok Hovinbekken, koji je decenijama bio prekriven industrijskim konstrukcijama, sada je ponovo otkriven tako da stanovnici mogu da vide i čuju žuborenje vode kroz susedstvo.

„Cilj je da se napravi sasvim novo i energično urbano okruženje u kojem ljudi mogu da napreduju“, kaže Martin Berger, projektni menadžer kompanije Skanska.
Kombinovan plan je zahtevao da se uravnoteži kombinacija stambenog, komercijalnog i prostora za razonodu – međutim, prikupljeni podaci sa lokacije o životnom okruženju sugerisali su da bi neki od investitora projekta Økern S mogli da budu oštećeni zbog predloženih arhitektonskih rešenja. Kako je kompanija Skanska našla rešenje koje bi koristilo svima koji su uključeni u projekat?

Konsenzus zahvaljujući podacima

Berger i njegov Skanska tim, zajedno sa kompanijama BNE i KLP, uzeli su očitavanja merenja sunčeve svetlosti, vetra, zvuka i onda iskoristili softver Autodesk Forma paralelno sa stradicionalnim alatima za projektovanje i analizu, kako bi testirali projekat u 3D modelu gradilišta, upoređujući ga sa državnim građevinskim standardima. Onda su, korišćenje softvera Forma, mogli brzo da otpimizuju aspekte projekata – uključujući dnevnu svetlost, buku i vetar – štedeći vreme dok pružaju potpunu transparentnost zainteresovanim stranama.

Berger kaže da mogućnost da svi pristupe istim informacijama, bez obzira na to gde se nazale, pomaže kompaniji Skanska da brzo ponudi različita rešenja zajedno sa njihovim uticajem na projekat.

„Na početku smo odlučivali u kom pravcu da krenemo: Da zidamo niže zgrade u nizu ili ciljati nekoliko visokih zgrada“, on kaže. Onda, morali smo da razmotrimo da li će se dobro kombinovati sa komšijskom lokacijom. Da li možemo da pomognemo jedni drugima?

Na primer, korišćenjem uvida dobijene analizom životne sredine softvera Forma, timovi su otkrili da njihov početni dizajn nije bio imao poželjne standarde, uglavnom zato što je plan jednog investitora zahtevao više zgrade, što bi drugima blokiralo sunčevu svetlost. Zgrade veće spratnosti bi takođe pojačale vetar u oblasti i ne bi uspele da minimalizuju buku susednih ulica.

„Svi koristimo softver Forma za mnoge sastanke sa različitim partnerima“, kaže Berger. „On nam omogućava da se zajedno krećemo oko 3D modela, pravimo izmene i omogućava svima da brzo vide predložena rešenja. Model je na isti način prikazan svima, pa možete brzo da razgovarate, bez sastanaka lice u lice, diskutujete o idejama i brže donosite odluke.

„Davanjem predloga i prikazivanjem kako bi oni funkcionisali u 3D modelu, u mogućnosti smo da izgradimo slučaj koji će dodavanjem stambenog prostora postigla ista ekonomičnost sa manjom zapreminom i manjim zgradama koje bi pružila više sunčeve svetlosti i blokirale saobraćajnu buku.

Velike odluke za nekoliko minuta

Saradnja će uvek biti deo građevinarstva – a alati za projektovanje zasnovani na cloud tehnologiji olakšavaju proces donošenja odluka i svima povećavaju efikasnost. Brušenje nesavršenosti tokom pregovaranja složenih projekata koristi svim zainteresovanim stranama tako što će im pomagati da prepoznaju uzajamno korisna rešenja kada iskrsne potencijalni izazov.

„Da smo ovo uradili na staromodan način, prvo bi inženjer izračunao buku i svetlost i predao izveštaj, što bi trajalo nekoliko nedelja, pa možda i mesec dana“, kaže Berger. „Onda, arhitekta bi se vratio za tablu za crtanje, napravimo izmene u projektu, pa onda sve to prosledio partnerima investitorima za diskusiju i, nadajmo se, odobrenje.

„Korišćenjem cloud saradnje u ranim fazama procesa, možemo da imamo usaglašene arhitekte i inženjere, da svi zajedno gledaju isti model“, nastavlja. „Mogli smo brzo da donosimo odluke i pravimo izmene bez uticaja na raspored“.

Urbani projekti zahtevaju saradnju između zainteresovanih strana koje imaju raspon različitih ciljeva i perspektiva. Cloud tehnologija pojednostavljuje tu saradnju nudeći zajednički pristup jednom izvoru istine, igrajući ključnu ulogu u uspostavljanju poverenja i pojednostavljivanju projektnih pregovora i donošenje odluka.

Projekat Hovinbyen je primer moći saradnje u cloud-u i projektovanjem vođenim podacima u brzom identifikovanju i rešavanju problema u projektu za fikasniji razvj projekta. Usmeravanjem pažnje na analizu životnog okruženja u realnom vremenu i 3D modelovanju, kompanija Skanska i njeni partneri postigli su konsenzus, uštedeli vreme i napravili novo živahno susedstvo koje će poboljšati život svojih stanovnika.

Izvor: TeamCAD

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp