Negovanje veština zaposlenih vodi do bolje retencije, boljeg učinka i boljeg proizvoda. Saznajte zašto je obuka važna i kako da se napravi njen program.
- Ulaganje u obuku zaposlenih je u osnovi svakog posla, a troškovi su mali u poređenju sa izgubljenim radnicima, veštinama i prilikama.
- Tipovi programa evoluiraju sa novim tehnologijama i hibridnim poslovnim modelima.
- Izgradnja veština zaposlenih poboljšava retenciju, produktivnost, proizvode i prihode.
Vlasnici kompanija dobro razumeju da je njihovim zaposlenima potrebna pouzdana oprema, zaštitna oprema visokog kvaliteta i savremen softver da bi izvršavali svoje zadatke.
Ali mnogi ne uspeju da prepoznaju još jedan stub oslonac zaposlenja: efikasnu obuku.
Oni vide troškove primene obuke zaposlenih i razvoja programa kao neusaglašene sa njihovim dugoročnim poslovnim ciljevima.
Ali da bi se održala srećna, ispunjena i produktivna radna snaga, istraživači potvrđuju značaj obuke zaposlenih.
Sudeći po anketi koju je 2020. godine sproveo Work Institute, 20% zaposlenih koji su dobrovoljno napustili posao to su uradili zbog nedostatka prilika za razvoj karijere, što uključuje obuke i usavršavanje. Ova fluktuacija radne snage u Sjedinjenim Američkim Državama godišnje košta 630 milijardi ili oko 15.000 dolara po odlasku zaposlenog.
U današnjoj takmičarskoj oblasti zaposlenja sa sve većim nedostatkom radne snage, obuka zaposlenih i razvoj mogu da privuku i zadrže talente.
Kompanije takođe mogu da koriste obuku za unapređenje učinkovitosti zaposlenih, povećanje produktivnost i poboljšavanje svoje kulture, reputacije i prihoda.
Ako se uzme u obzir šira slika, troškovi primene obuke zaposlenih su mali kada se uporede sa izgubljenim veštinama, radnicima i prilikama.
Zašto je važna obuka zaposlenih?
Porast napredovanja tehnologije, promene u procesima na radnim mestima i izmena strategije otkrivaju gde zaposleni i poslodavci nisu usaglašeni, umesto gde jesu. Koji je odgovor na ovu neusaglašenost? Procena veština i obuka. Efikasna obuka je jedan od najboljih načina za rukovodioce da usade osnove znanja i poboljšaju poslovne veštine svojih zaposlenih.
Ona takođe pomaže menadžerima da preciziraju šta bi svaki radnik trebalo da zna i može da bi postao produktivniji i imao veću vrednost. Kada kompanija ulaže u organizovan, efikasan sistem obuke zaposlenih, time se lakše osigurava da zaposleni uče na dosledan i sistematičan način. Konačno, ovo poboljšava njihove veštine i znanja, priprema ih za veće poslovne odgovornosti (i potencijalno napredovanje) i pokazuje im da su vredan deo kompanije. Za uzvrat, vlasnici kompanija će ubirati plodove od obuke radnika: niže troškove proizvodnje, manje vremena potrošenog na ispravljanje grešaka i bezbedniju, inkluzivniju organizaciju. Istraživanja pokazuju da kompanije koje ulažu u svoju radnu snagu imaju manju fluktuaciju radne snage od kompanija koje nemaju kvalitetan program obuke.
Zapravo, veća je šansa da zaposleni ostanu u kompaniji ako osećaju da kompanija ulaže u njih i pruža im prilike da unaprede i prošire osnovu svojih znanja.
Štaviše, izveštaj Workplace Learning Report iz 2020. kompanije LinkedIn Learning prikazuje da neki zaposleni radije učestvuju u obukama ako uprava prizna njihov trud.
I studija koju je sproveo Work Institute otkriva da je obuka (ili njen nedostatak) najbrže rastuća kategorija razloga zbog kojih radnici svojevoljno napuštaju poslove, a od 2013. godine je porasla za 117%.
Dobre vesti su da su poslodavci počeli da slušaju zahteve zaposlenih za konkretnim, planiranim prilikama za usavršavanje.
Sudeći po izveštaju Workplace Learning Report iz 2021. godine, usavršavanje i učenje novih veština su trenutno glavni cilj u programu učenja i razvoja u kompanija. (Na drugom mestu je drugi tip obuke zaposlenih: rukovodstvo i upravljanje.) kompanije koje smanjuju ulaganja u ove programe ili ih nemaju zaostaće po pitanju radne snage koja ubrzano raste i razvija se.
Cena neobučavanja zaposlenih
Neke kompanije iz svih sektora poslovanja navode troškove kao razlog za izbegavanje obučavanja zaposlenih i programa razvoja. To može da dovede do smanjenja vrednosti i gubitka potencijalnih prihoda.
Neobučeni zaposleni su nezadovoljni zaposleni
Poslodavci i kompanije žele da osiguraju svoju „investiciju“, tačnije ljude koje su zaposlili.
15.000 dolara košta da se zameni osoba koja je dobrovoljno napustila posao, što ne uključuje efekat talasanja prouzrokovan gubljenjem radnika jer ostali zaposleni preuzimaju njegove dužnosti ili gube na produktivnosti.
Ali zadržavanje zaposlenih zahteva da se uloži veliki trud u osnaživanje zaposlenih, što čini da se osećaju adekvatno i podržano.
To je investicija koja će se sigurno isplatiti. Jedna studija je otkrila da se u jednoj kompaniji stopa fluktuacije zaposlenih spustila sa 89,6% na 56,7% u jednoj godini nakon što su uspostavljeni programi obuke širom kompanije.
Treba uzeti u obzir i da je veća verovatnoća da će nezadovoljni radnici imati lošiji učinak i praviti greške. Verovatnije je i da će manje brinuti o kvalitetu svog rada i poslovnom proizvodu. Preduzeće može da nadoknadi vreme i novac koji su izgubljeni usled radnika sa lošim učinkom ako im obezbedi resurse da ispravno rade svoj posao i da nauče o napredovanju u njihovoj stručnoj oblasti.
Neobučeni radnici imaju nisku proizvodnu vrednost
Ukoliko zaposleni ne znaju pravilno da koriste alate koji su im na raspolaganju, niži su kvalitet i vrednost njihovog rada. Više vremena troše na pokušaje i pogreške, pa kompanija gubi resurse u obliku škarta u materijalu. Ovo može da proizvede nezadovoljstvo kod klijenata ili korisnika, a zaposleni koji se oseća nepripremljeno i bez resursa će verovatno otići.
Neobučeni radnici nisu efikasni
Više vremena, novca i truda se protraći kada zaposleni nisu potpuno ili adekvatno obučeni za izvođenje zadataka ili ispunjavanje obaveza.
Jedna studija je otkrila da je produktivnost za 23% veća kod obučenih zaposlenih u odnosu na neobučene. Zaposlenima bez odgovarajućih veština treba više vremena za izvršavanje zadataka ili postoji problem sa kvalitetom njihovog rada.Ako se taj projekat ili proizvod lošijeg kvaliteta prosledi klijentu, to može značajno da pogodi reputaciju kompanije.
Gubitak vremena i novca prouzrokovan greškama
Kada neobučen radnik napravi grešku i posao mora ponovo da se uradi, potrošeno vreme i materijali su izgubljeni. Ili se, u još gorem slučaju, neadekvatan proizvod isporuči klijentu. Obuka zaposlenih sprečava traćenje proizvoda i štiti reputaciju brenda kod korisnika. Zapravo, kompanija IBM kaže da je odgovarajuća obuka povezana sa godišnjom uštedom od 70.000 dolara.
Porast raznih troškova
Ove troškove je teže pratiti ili pripisati neobučenim radnicima.
Na primer, netačno štampanje 3D modela vodi do ponovnog štampanja fajla. To zahteva više vremena za popravljanje greške, više materijala i višestruko proveravanje posla.
Nedovoljno obučeno osoblje znači izgubljene korisnike
Neobučeni zaposleni mogu da propuste grešku u vidu nedovršenog ili netačno urađenog proizvoda. Neobučeni ili nedovoljno obučeni radnici mogu da se shvate kao direktan odraz sposobnosti kompanije da organizuje svoje talente i brend i da upravlja njima. Kada potencijalni (ili postojeći) korisnici vide ovo kao slabu tačku kompanije, možete ih zauvek izgubiti.
Izvor: teamCAD