Nastavljamo seriju tekstova na temu predizvođenja, osvrnućemo se na aktivnosti koje se dešavaju tokom ovog procesa.
Timovi u okviru predizvođenja kompletiraju projekte u digitalnom prostoru pre izgradnje u fizičkom prostoru. Prava rešenja za saradnju su vitalna – procena troškova, projektovanje, dizajn i revizija se dešavaju simultano, na taj način nema striktnih faza evolucije projekta. Što je bolja kolaboracija u okviru digitalnog prostora bolje će biti i shvatanje obima celog projekta: procene su tačnije, podizvođači imaju više sigurnosti u svoje ponude i rokove, a promene se lakše implementiraju.
Ceo proces se može odvojiti u nekoliko zasebnih aktivnosti predizvođenja koji se dešavaju istovremeno.
Koordinacija modela
Koordinacija modela je ključ konstruktivne sigurnosti projekta. Ovaj proces je dizajniran da garantuje ispravnost modela sa ciljem izbegavanja grešaka na gradilištu, što zahteva značajnu saradnju između svih multidisciplinarnih učesnika na projektu. Timovi se oslanjaju na BIM softver za saradnju i eliminaciju svih sudaranja elemenata (Autodesk BIM Collaborate Pro, Autodesk BIM Collaborate …), izbegavajući mnoge skupe greške kasnije tokom projekta. Uvek je mnogo povoljnije uraditi promene u okviru modela pre procesa izgradnje na terenu.
Tradicionalno, arhitekte koriste softver za projektovanje i pregledanje projekta, koji im omogućava saradnju na različitim modelima, gledajući različite aspekte objekta: položaj, površinu i mehaničke performanse. Sa integrisanim procesima pregleda dizajna i koordinacije modela u jedinstvenom rešenju – kao što je Autodesk BIM Collaborate, timovi mogu zaista da budu „na istoj strani“ tokom svakog koraka svake promene i da znaju da će sva projektna pitanja (eng. Issues) biti razrešena na pravi način.
Predmer
Podudarno sa koordinacijom modela, aktivna je i faza predmera (eng. Quantity Takeoff). Ova faza podrazumeva rad članova tima koji rade procenu na planovima kako bi ustanovili količinu materijala koji je potreban za izvođenje, od čelika, preko drvene građe, do betona. Svaki koordinisani i uslovljeni model mora biti konvertovan u količine za nabavku, isporučen i “smešten” u dinamiku izgradnje.
Većina podizvođača radi predmer na osnovu 2D crteža, međutim, mogućnost da to isto čine na osnovu modela osigurava najveću preciznost. Integrisanje 2D i 3D prikaza podobnih za izradu predmera u jedinstvenom rešenju, kao što je Autodesk Takeoff, postaje ključna prednost za procenitelje koji su u potrazi za ubrzanjem procesa izrade predmera bez žrtvovanja kvaliteta.
Estimacija
U tandemu, procenitelji izračunavaju troškove i cene zasnovane na količinama, ali i na drugim stavkama u budžetu, kao što su radna snaga, mašine i iznajmljivanje opreme. Sve navedene cifre pomažu u ustanovljavanju finalnog budžeta.
Ponude (Bidovanje)
Sa gotovom procenom troškova, mnogo je lakše odrediti adekvatne partnere za ulogu podizvođača. Ponekad, glavni izvođač mora pokrenuti proces “bidovanja” pre finalne procene. Ali, bez efektivnog softvera za upravljanje “bidovanjem”, kao što je Autodeskov BuildingConnected, teško je upravljati procesom sa ciljem potvrđivanja finalnih budžeta i rokova.
Proces dobijanja ponuda spaja elemente planiranja i pregovaranja. Prvo, konkurentne firme daju svoje ponude (tender) za određeni projekat ili deo projekta. Dolaze do svoje ponude procenom zasnovanom na analizi istorijskih podataka, postojeće projektne dokumentacije i predmera. Robusniji predmer i predračun koji uključuju i troškove radne snage pripremaju projektanti i izvođači u finalnim fazama projektovanja.
Izvor: TeamCAD
Prevod i adaptacija: Neda Lazić, Anđelija Sandić, Marko Kozlica