Ovog vikenda se prvi put održava Velika nagrada Majamija koja se vozi oko stadiona Hard Rock, a planirano je da se tu priređuje narednih 10 godina. Dizajneri su osmislili genijalan način da osiguraju da proces izgradnje i pakovanja svaki put ide po planu.
Jedan od izazova novog internacionalnog autodroma u Majamiju je taj što je sagrađen oko užurbanog fudbalskog stadiona, teniskih terena i koncertnog prostora, što zahteva da periferne oblasti objekta promene oblik za svaki događaj koji se organizuje.
To znači da je kompanija Apex Circuit Design, koja je nadgledala projekat od glavnog plana do isporuke, morala da osmisli sistem praćenja za svih 2.900 Geobrug betonskih barijera, ograda i ivičnjaka – u više od 7000 delova – koji treba da budu postavljeni.
Onda, kada se Velika nagrada Majamija završi, sve se mora skloniti, uz pomoć kompanije za razvoj softvera Ofcdesk, kako bi se omogućilo održavanje sledećeg događaja.
Rešenje je ApexBUILD – „digitalni blizanac“ i alat za upravljanje imovinom celokupnog izgleda trkačke staze – a Kejt Kišel je odgovorna za razvijanje Apex-a.
Svaka oznaka za delove ApexBUILD nosi pojedinačni QR kôd (malo parče vinila sa 5 mm lepka koji koristi NASA).
Pričvrstila ih je na sve delove nakon što su postavljeni kako bi formirali barijere na stazi, pa ih je onda skenirala mobilnom aplikacijom da bi ažurirala sajt podacima iz realnog vremena.
„Digitalni blizanac je vizuelna replika stvarnog entiteta, što su, u ovom slučaju, delovi gradilišta“, kaže Kišel. „Ali digitalni blizanac može biti model bilo kakvog sistema ili entiteta.“
„Jedan od izazova pravljenja konstrukcije na privremenoj trkačkoj stazi su ove džinovske betonske barijere sa žičanim ogradama na vrhu. One su kao veoma teške Lego kocke dugačke skoro 4 metra! Sve njih treba zajedno povezati u savršenu konfiguraciju kako bi se završila staza.
„Ovim delovima je teško upravljati zbog njihovog broja i veličine – tako da zamislite da se planovi ugradnje ne poštuju kao što je zamišljeno, bila bi vam potrebna dodatna specijalizovana radna snaga i oprema da se to popravi i vrati na pravi put, a to bi moglo da dovede do kašnjenja u rasporedu i pravljenja dodatnih troškova.“
Ove oznake na delovima znače da se svaka komponenta staze, osim trajne trkačke površine i sistema za drenažu, može virtuelno nadgledati preko veb aplikacije, kako bi se omogućila montaža i dekonstrukcija. A ti podaci posle mogu da se koriste za ponovno sastavljanje sledeće godine.
Kišel objašnjava: „Mi upotrebljavamo AutoCAD, softver za dizajn koji inženjeri koriste za projektovanje objekata i postavljanje planova gradilišta na lokacije, što stvara sliku o tome kako će gradilište izgledati kada sve bude postavljeno.
Kada skenira svaku QR nalepnicu, mobilna aplikacija ApexBUILD prikuplja sve podatke iz svake komponente, pa se priča svake od njih snima u našoj bazi podataka. Onda veb pregledač ApexBUILD prikazuje podatke u lako razumljivom grafičkom prikazu koji svako može da vidi i razume, sa malo ili bez ikakve obuke, za nekoliko sekundi.“
„Polazite od toga da imate sliku kako gradilište treba da izgleda, pa se to kombinuje sa stvarnim podacima onoga što je fizički izgrađeno, tako da možete da uporedite te dve slike da biste bili sigurni da nema grešaka. U osnovi, to je metod koji pruža sigurnost da su sve džinovske Lego kocke na predviđenom mestu.“
„To takođe stvara večnu priču o svakoj betonskoj barijeri – pa ako se neka ošteti i treba da se popravi, postoji zapis o tome šta se dogodilo, tako da možemo biti sigurni da ćemo popraviti pravu barijeru i poboljšati sigurnost pre trke sledeće godine. I, štaviše, životni vek barijere je savršeno zabeležen.“
ApexBUILD (Inside Miami’s new F1 track – Apex Build’s digital twin app) funkcioniše u kombinaciji sa softverom Autodesk Build i koristiće se za uspostavljanje baze podataka o delovima i njihovom životnom veku, za kontrolu inventara, kao i za evidentiranje lokacije i stanja za svaku godinu u svrhe skladištenje van lokacije. Ovo će pomoći timu za upravljanje projektom da svake godine ponovo postavi sisteme staze, redosledom kojim su uklonjeni svake godine nakon trke.
„Takođe, imamo ivičnjake, ploče ograde i TecPro barijere“, dodaje Kišel. „Počeli smo sa praznim platnom, ali brzina kojom su momci napravili ovu stazu je zapanjujuća. Bio je težak zadatak držati korak sa njima!“
Sistem će se testirati ovog vikenda, kada će javni pristup aveniji Don Shula biti zatvoren, a onda će se opet ponovo otvarati svakog jutra i večeri. Prepreke i ograde koje se pomeraju mogu se proveriti kako bi se osiguralo da su pravilno postavljene/demontirane u realnom vremenu.
„Ljudi prave greške, ali kompjuter sve savršeno prati“, kaže Kišel. „Na primer, kada sam prošlog meseca označavala neke barijere na startnom/ciljnom pravcu, ApexBUILD je pokazao da postoji samo jedan red betonskih blokova tamo gde, radi sigurnosti, treba da postoji dvostruki red. To je bio jednostavan previd koji je aplikacija uhvatila, ali ga je tim za postavljanje propustio.
„Na veoma prometnom gradilištu, greške kao ove se mogu desiti, ali digitalni blizanac jasno pokazuje bilo kakav nesklad između onoga što smo planirali da se dešava i onoga što se zapravo dešava.“
I šta ako se nalepnice oljušte tokom vremena?
„Poznajem proizvođača, razgovaram sa njim na svake dve nedelje i mislim da sam mu možda zagorčala život“, našalila se ona. „Ali on je testirao oznake za delove tako što ih je stavio na gazište buldožera i vozio ga oko 12 sati. On je sa Floride, pa razume koliko ovde može biti toplo i kišovito vreme.“
Izvor: teamCAD