Kako digitalni procesi pomažu Starline Windows da zapečati poslove u građevinarstvu

U ovom članku:
Kako digitalni procesi pomažu Starline Windows da zapečati poslove u građevinarstvu

Pročitajte kako digitalna transformacija kompanije Starline Windowsi i integrisani lanac isporuke čuvaju konkurentnost kanadske kompanije na tržištu koje vodi prilagodljivost.

  • U Vankuveru, u Kanadi, kompanija za proizvodnju prozora je rano usvojila digitalni dizajn i korišćenje lean procesa kako bi isporučila prilagođene proizvode.
  • Recesija 2008. godine i pandemija COVID-19 pokrenuli su digitalnu transformaciju kompanije kako bi mogla da se takmiči na prepunom tržištu.
  • Rezultat je zelenije, profitabilnije i brže poslovanje koje pruža više vrednosti kupcima, partnerima i zaposlenima.
  • Stalna digitalna transformacija je ubrzala procese od projektovanja do isporuke povezivanjem podataka.

Da su zgrade tela, njihova spoljašnjost bi bila koža, blokirala bi vetar, kišu i održavala da unutar nje bude toplo i udobno. Ali u građevinarstvu, ventilacija, cevi, vrata i prozori stalno probijaju taj spoljašnji sloj. Da bi zgrada u unutrašnjosti održavala svoje okruženje, ti elementi treba savršeno da se uklapaju i besprekorno odgovaraju.

Greške veličine jednog milimetra postaju velika glavobolja ako prozor sasvim ne odgovara specifikaciji. Možda će morati da se iseče na licu mesta ili ponovo naruči i zameni. U svakom slučaju, to predstavlja gubljenje vremena i dodatne troškove. Kako bi iz prvog puta sve uradili kako treba, kompanija Starline Windows je prigrlila digitalno projektovanje i učinila da postane temelj za odlične odnose u industriji, profitabilne ciljeve i održive operativne modele. Starline je postala dobavljač koji je izabran za mnoge važne građevinske projekte, efikasno sarađujući sa spoljašnjim i unutrašnjim partnerima.

Starline dizajnira i proizvodi arhitektonske aluminijumske prozorske sisteme za stambene i komercijalne objekte. U poslu od početka 1970-ih godina, kompanija je isporučila na hiljade projekata na svojim glavnim tržištima – Kaliforniji i Kanadi (Britanska Kolumbija i Alberta). Zapravo, kompanija Starline Windows je odgovorna za proizvodnju i montažu 25% visokih zgrada izgrađenih u proteklih 50 godina u centru Vankuvera u Kanadi, oblasti najpoznatije po slavnom horizontu.

Asortiman Starline prozorskih proizvoda obuhvata prozore, zidove zavese i balkonska vrata. Za razliku od mnogih proizvodnih preduzeća koja su se 1980-ih odlučila za vanjske saradnike, kompanija Starline se drži vertikalno integrisane koorporativne strukture u kojoj je većina lanca isporuke u vlasništvu kompanije, uključujući najsavremenije, sasvim automatizovane proizvodne objekte.

„To je zaista posebna kompanija“, kaže Ketrin Velmsli, menadžer virtualnog građevinarstva u kompaniji Starline. „Prilično smo jedinstveni i mislim da to nije samo zbog toga što radimo, već kako radimo. Imamo internu IT podršku i sami radimo montažu i izgradnju.“

„Kada kompanija dobije posao, mi radimo sa našim partnerima kako bismo ispunili njihove i naše potrebe“, kaže Velmsli. Međutim, čak i sa nivoom kontrole koji pruža njena integrisana struktura, kompanija se i dalje suočava sa poslovnim izazovima koji su uobičajeni, uključujući nedostatak saradnje sa arhitektama prilikom projektovanja i izvođačima na gradiliptu, loša vidiljivost revizija na projektu za osoblje na terenu i ograničeno deljenje podataka između kancelarije i terena. Nedostatak saradnje između odeljenja može da stane na put efikasnoj logistici.

Na veoma konkurentnom tržištu, bliska saradnja sa zainteresovanim staranama na projektu može da bude faktor koji će odlučiti o uspehu. U svom izveštaju Pulse 2022, magazin „Window + Door“ je otkrio da je 62% izvođača radova u potrazi za novim dobavljačima prozora kako bi zaštitili lanac snabdevanja i pratili zahteve kupaca. Pitanja kao što su fleksibilnost, vreme obrade, dostupnost materijala i cena su bili među glavnim razlozima.

Tradicionalna konstrukcija, moderni izazovi

„Kada radite na komplikovanom, projektu, treba da budete u mogućnosti da radite sa drugima“, kaže Velmsli. „Pa je za nas važno da smo u mogućnosti da razumemo proces kao celinu.“
Poboljšanje jasnoće procesa od početka do kraja koristi svakom arhitektonskom, inženjerskom, građevinskom i proizvodnom poslu, ali sve veća potražnja za prilagođenim projektovanjem čini ovaj cilj još izazovnijim. Kako se povećavaju zahtevii za prilagođavanjem i manje se traži rad po standardu, bolje praćenje i tokom celog životnog ciklusa proizvoda ima ključni značaj.

Bliska saradnja sa arhitektama na samom početku i osiguranje ispunjavanja obaveza projekta, od proizvodnje do ugradnje, neophodne su da bi se ispunili traženi zahtevi. Pandemija COVID-19 i porast rada na daljinu primorali su celu industriju da preispita kako se tesna saradnja i veća vidljivost mogu isporučiti klijentima.
Ali kao što je ranije odlučeno da se drži tradicionalne poslovne strukture, Starline je takođe kompanija koja je rano usvojila digitalizalnu tehnologiju. To je postavilo kompaniju na pravo mesto da odgovori izazovima današnjice.

Rano usvajanje digitalne tehnologije

„Radimo sve – od projektovanja do proizvodnje, montaže, pa čak i isporuku“, kaže Velmsli. „To je veliki prostor koji treba pokriti i sve što možete da uradite da biste virtualizovali informacije o izgradnji je korisno.“ Starline je prapoznala ovaj problem još ranih 1980-ih, kada je počeo prelazak sa crteža na papiru na kompjuterski potpomognut dizajn(CAD).

„Prilično rano smo počeli da prihvatamo CAD“, kaže Velmsli. „Imali smo sjajnog momka u IT sektoru i kada je 1985. godine CAD postao softver otvorenog koda, videli smo priliku da zamenimo tokove rada vezane za papir i ponovo iskoristimo sve podatke sadržane u ručno rađenim crtežima.“
Stvari su se zaista promenile nakon recesije 2008. godine, kada su makro razmatranja primorala kompaniju da pronađe nove načine da racionalizuje troškove i veličinu – bez žrtvovanja kvaliteta i isporuke.

„Uvek smo bili ljubitelji lean radnih principa, ali smo posle 2008. godine morali da ih baš primenimo i pronađemo načine da isporučimo isti broj projekata sa manjim brojem ljudi“, kaže Valmsli. „Ali smo morali da omogućimo onima koji su ostali kod kuće da rade efikasnije.“ Naši ljudi na terenu na gradilištu su veoma vezani za svoje papire, ali kada im date u ruke iPad, to je mnogo menja situaciju. Odjednom smo mogli da obezbedimo papirologiju za promene u hodu, a da ne moramo da zovemo FedEx i imamo gomilu papira dostavljenu na gradilište.“

Zajedno sa digitalizacijom operacija na terenu, prozvodni objekti kompanije su skoro sasvim automatizovane. „Neki ručni procesi su ostali, ali ima ih nekoliko“, kaže Valmsli. „Većina našeg proizvodnog sklopa je sada robotizovana.“

Neprestana digitalna transformacija kompanije Starline ubrzala je proces od projektovanja do isporuke tako što je povezala podatake iz Autodesk softvera Fusion 360VaultRevitInventor Autodesk Construction Cloud. Velmsli kaže da ti alati koji integrišu informacije iz više sistema i generišu 3D dizajn, pomažu da se završi slika digitalnih operacija.

Olakšali su da se isporuče elementi urađeni po meri za velike projekte kao što je Civic Plaza u Sureju. To je najviša zgrada u gradu, a neki od njenih krovnih prozora u obliku trzalice za gitaru postavljaju visoko lestvicu za mogućnosti kompanije Starline.

„Mogli smo da pravimo kružne oblike, ali nikada nismo pokušali nešto tako po meri“, kaže Vemsli za nestandardne krovne prozore zgrade. „Oni su ogromni – 2,4 metra – tako da je bio neverovatan podvig sve to spojiti i koordinirati. Realizacija je bila duga i bilo je veoma izazovno dovesti ih do zdrade i postaviti na vreme.“

Održive koristi

Raditi više sa manje, a i dalje raditi bolje je osnovna misija digitalne tehnologije. Velmsli kaže da je za Starline to olakšalo poslovno planiranje i poboljšalo kontrolu kvaliteta.

„Danas mogu da izvučem podatke iz softvera Revit, Inventor, iz našeg ERP i sistema za kontrolu zaliha da bih pratila sve različite aktivnosti koje se dešavaju i dala višem menadžmentu sve informacije koje su im potrebne. Sve se to sabira kako bismo znali koliko prozora možemo da proizvedemo, koliko smo blizu da ispunimo obaveze iz projekta i kada je naša sledeća prodaja.“

Prelazak na digitalnu tehnologiju imao je takođe ekološke prednosti. To je dramatično smanjilo oslanjanje na papir, kao i na količine tonera i drugog potrošnog materijala za štampač koji kompanija koristi. Ima mnogo manje fizičkog otpada za odlaganje zbog toga što precizniji dizajn i proizvodnja znače manje obrađivanja i sečenja na gradilištu.

Kada se pojavi manjak, on se može pronaći i pratiti kako bi se izbeglo ponavljanje istih grešaka.
Velmsli kaže da je pravi test, međutim, koliko dobro digitalni alat pomaže kompaniji Starline da bliže sarađuje sa klijentima, partnerima i drugim zainteresovanim stranama: „Ne radi se samo o nama. Mora da pruža korist arhitekti, građevinarima i kupcu. Na kraju, najveća prodajna osobina je saznanje da isporučujemo nešto što će doprineti da se zgrada proda, svima olakšati život i navesti ljude da ponovo rade sa nama.“

Izvor: teamCAD

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp