Harrods čokoladni pupoljci magnolije nastali pomoću softvera Fusion 360 i Mayku uređaja

U ovom članku:
Harrods čokoladni pupoljci magnolije nastali pomoću softvera Fusion 360 i Mayku uređaja

Čokolatijer robne kuće Harrods, Filip Kuri, sarađivao je sa kompanijom Mayku na dizajniranju čokoladnih pupoljaka magnolije pomoću softvera Fusion 360 i Mayku Multiplier prese.

Jednostavno rečeno, Harrods Sale hrane u Londonu su legendarne. One su gurmanska gozba za čula – bilo da su u pitanju egzotično voće, veliki izbor zanatskih sireva, sveže pečen hleb i pecivo, sušeni odrezak po porudžbini, mešavine čaja po narudžbini ili delikatesna jela odmah spremna za konzumaciju, kao što su makarone sa sirom i tartufima.

Pomeranje granica luksuza

Sala čokolade je s razlogom značajno iskustvo u Salama hrane, a Čokolaterija nudi čokolade napravljene na licu mesta. Filip Kuri je poslastičar i čokolatijer u robnoj kući Harrods i u svom poslu stalno pomera granice kreativnosti.

„Harrods se zalaže za umetnost istraživanja mogućnosti i širenje granica luksuza“, kaže Kuri. „Za nas, sve je u kreacijama pravljenim po narudžbini.“

Pravljenje jedinstvenog čokoladnog iskustva danas zahteva recept koji ima više od prstohvata tehnologije.

Kalupi za čokoladu su ključni za proces, ali oni su skupi i njihova proizvodnja dugo traje. „Kalup po meri može da košta, za početak, od 2000–3000 ili 4000 funti, a vreme realizacije razvoja može da bude između 8 i 12 nedelja“, kaže Kuri. „Toliko se ostavlja za velike projekte za koje postoji veliki budžet.“ Drugačije se u tu zonu ne ide.“

Kuri je počeo da sarađuje sa timom Mayku kako bi video da li kalupi za čokoladu po meri mogu da se naprave brže i po nižoj ceni. Kompanija Mayku pravi seriju kompaktnih mašina koje su dovoljno jednostavne da svako preuzme kontrolu nad svojom proizvodnjom – kompanije za dizajn i proizvodnju, zanatska preduzeća ili, naravno, čokolatijeri.

Dizajniranje čokoladnih pupoljaka magnolije

Kuri je nalet inspiracije mogao da ima bilo gde – čak i tokom jednostavne šetnje. „Šetao sam ulicom u proleće i video kako cvetaju magnolije“, Kuri kaže. „Pomislio sam – koliko bi bilo dobro da se naprave čokoladni pupoljci koji se otvaraju?“ Mogu da budu glavni aranžman na stolu na svečanoj večeri i svako može da odlomi parče i uživa.“

gustin Arojo je glavni stvaralac u kompaniji Mayku. Počeo je da radi sa Kurijem da bi pomogao da se napravi čokoladni pupoljak magnolije pomoću softvera Fusion 360 i novog uređaja Multiplier kompanije Mayku. Kao dodatak profesionalnom uređaju FormBox kompanije Mayku, presa Multiplier prvi put donosi formiranje pod pritiskom na računare, i to uz više materijala, kako bi se napravili precizni, dugotrajni kalupi i proizvodni delovi koji su gotovi za svega nekoliko minuta.

Obično bi Kuri morao da obezbedi detaljan crtež proizvođaču kalupa i onda da čeka. Ali, sa tim uobičajenim procesom, prošla bi hitnost da se odrazi pravovremeni trenutak. Plus, Kurijev dizajn je zahtevao više kalupa, što ga je činilo skupim.

Od skice do stvarnosti

Arojo je razumeo Kurijeve ideje sa skica na papiru i odmah počeo da 3D modeluje različite oblike u softveru Fusion 360, pripremao rendere i štampao 3D prototipe. Ubrzo je oživeo ogroman jestivi cvet magnolije, sačinjen od 15 različitih delova. Arojo i Kuri su išli napred-nazad dok nisu redefinisali dizajn.

Mogućnost da se podeli link do dizajna u pretraživaču sa softverom Fusion 360 je neverovatno pomagala,“ Arojo kaže. „Filip je mogao da otvori model i ili da mi pošalje imejl ili da ostavi poruku u 3D modelu o potrebnim izmenama. On zna kako se materijal ponaša, a čokolada može da bude prilično jedinstvena.“

„U jednom trenutku procesa stvaranja prototipa, shvatili smo da bi cvet funkcionisao sa 3D štampanim delovima“, on nastavlja. „Ali kada smo ga napravili od čokolade, nije hteo da se otvori jer tolerancija suviše mala. Sa softverom Fusion 360 i parametrijskim modelovanjem, mogli smo to da promenimo i popravimo sa tri klika mišem.“

Otvaranje ka tehnologiji

Za kompaniju Mayku, demokratizacija je najvažnija za njihove proizvode. Kuri procenjuje da je cena jednog kalupa po meri skoro ista kao cela mašina, a pored toga se ostvaruju nova kreativna sloboda i fleksibilnost. Sve to se kombinuje sa jednostavnom upotrebom 3D modelovanja u softveru Fusion 360, za koje Arojo preporučuje da ga svi čokolatijeri nauče.

„Primena digitalnih tokova rada proizvodnje u kuhinji sasvim menja način rada“, Arojo kaže. „Daje slobodu i štedi vreme. Nema nedostataka u ovom procesu.“

Zapravo, Kuri baš to radi – preuzeo je softver Fusion 360 u svoje ruke

„Posle rada sa Agustinom i upoznavanja sa softverom Fusion 360, koristim ga da kreiram kalupe koje pravim pomoću uređaja Mayku FormBox i 3D štampam,“ kaže Kuri. „Radio sam sa nekim dizajnerima kompanije Harrods koji su koristili drugačije programe, ali sam se mučio da dobijem besprekorne rezultate.“

Softver Fusion 360 mi je omogućio da pravim jednostavnije oblike i shvatio sam da je tako lakše i efikasnije“, on nastavlja. „Kalupi za čokoladu imaju neke specijalne zahteve – i šta god da ukalupite, mora da može da se izvadi iz kalupa. Fusion 360 mi pomaže da budem siguran da će se to i desiti!“

Pogledajte u videu kako Kuri i Arojo oživljavaju čokoladne pupoljke kamelije:

Izvor: teamCAD

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp