CAD dizajn – idealan za proizvodnju

U ovom članku:
Generativni dizajn u softveru Autodesk Fusion 360 čine proces dizajniranja pogodnijim za proizvodnju

Autodeskov menadžer za globalnu zajednicu Miki Vejkfild vodiće nas svojom CAD stazom sećanja i pokazati nam kako alatke kao što su radno okruženje za lim i generativni dizajn u softveru Autodesk Fusion 360 čine proces dizajniranja pogodnijim za proizvodnju.

Znate one trenutke koji vas jednostavno prate, čak i godinama kasnije? Na početku karijere sam stvorio kočioni sistem za kotur teškog pletenog kabla. Bio sam klinac sa univerziteta koji je znao da koristi CAD i brzo sam napravio jednostavan nosač u kome su se zajedno nalazili hidraulični kočioni sistem i disk, slično kao što je u automobilu. Pored dizajniranja ovakvih rešenja, često sam morao i da montiram stvari koje napravim. Još uvek se sećam osećaja srama, konkretno vezanog za ovaj projekat, kada me je jedan od starijih kolega pozvao da mi kaže kako mu je potrebna pomoć da u kamionet utovari nosač koji sam dizajnirao, jer sam nije mogao da ga podigne.

U svojoj naivnoj vezanosti za računar, postao sam nesvestan stvarnosti onoga što crtam. U specifikaciji sam naveo da je nosač od čelika. Imao sam 21 godinu i nikada nisam podigao blok čelika, pa nisam shvatao da je moj nosač teži više od 180kg.

Moje veštine i alatke nisu bile loše. Mogao sam, jednostavno, pomoću softvera (Ura za AutoCAD!), da izračunam težinu mog dela. Ali mi nije ni palo na pamet da to proverim.

Lakoća CAD-a (i to tokom ’90-ih.) pravila je lošije rezultate u stvarnom svetu. Da sam morao fizički da podignem obrađeni deo iz magacina, nikada ga ne bih ni napravio. Autodesk prepoznaje ovaj problem i odavno isporučuje alatke koje pomažu dizajnerima da iskuse svoje proizvode pre nego što postanu stvarni. Razvili smo i softver koji, kada se dizajnira u sistemu, razume povezanost između namene dela i troškova. Korisnicima je omogućeno da simuliraju funkcije mehaničkog sklopa pre nego što počne proizvodni proces.

Takođe smo stvorili mogućnost simuliranja punjenja plastičnih kalupa, što daje inženjeru mogućnost da vidi da li će proizvodni proces uspeti. I zaista, najbolje mesto da se vidi znanje o procesima koje ima CAD je u radnom okruženju za lim u softveru Fusion 360. Ovo okruženje suštinski razume kako se prave delovi od lima, pa predstavlja jedinstven dizajn za radni prostor koji je prilagođen proizvodnji.

Šta ako buduće alatke za dizajniranje mogu primeniti principe CAD-ovog stvaranja lima na druge proizvodne procese? Zar ne bi bilo veličanstveno da mladi inženjeri ne mogu da naprave oštre uglove na unutrašnjim džepovima? (Ako ne znate šta to znači, vaš mašinista vam se smeje.)

Šta ćemo sa softverom koji automatski izračunava linije razdvajanja i osigurava da kalup otpusti deo bez dodatnog ulaganja? A kako vam se čini softver koji može da pređe iz kruženja u izdubljivanje i da vam ne dozvoli da koristite skupe artefakte digitalnog dizajna koje je lako modelovati, ali teško napraviti?

Oštroumni su bez sumnje prepoznali nameru iza generativnog dizajna u softveru Fusion 360 kompanije Autodesk i potencijala koji on donosi. Generativni dizajn nudi potpuno automatizovane proizvodne uslove primenjene na kompjuterski generisane modele. Mogućnosti inteligentnih dizajnerskih alogoritama u široj primeni ove tehnologije su očigledni.

Iako veoma verujem u budućnost algoritamskog dizajna, takođe je jasno da dizajniranje samo putem kodiranja nije jedni način da se ide napred. Na primer, proces dizajniranja često utiče na oblik dizajna. Drugim rečima, shvatiš šta želiš na napraviš tek kada počneš da to da praviš. Zbog toga, dizajn za inteligentnu proizvodnju kakav možemo da vidimo u radnom okruženju za lim u softveru Fusion 360 pokazuje nam kako bismo mogli da procese dizajniranja približimo proizvodnji, i to bi dovelo do boljih ishoda za dizajnere proizvoda i mašina.

Spremni ste da istražite moć integrisanog CAD/CAM softvera zasnovanog na Cloud tehnologiji? Preuzmite Autodesk Fusion 360 i iskusite radno okruženje za lim, generativni dizajn i više od toga.

 

Izvor: TeamCAD

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp